Krzysztof Komeda – rocznica urodzin artysty

Żył tylko 38 lat, a tworzył przez dwanaście. Przez ten czas napisał muzykę do 70 filmów i stał się jednym z najważniejszych europejskich twórców jazzowych. Krzysztof Komeda Trzciński – kompozytor, pianista jazzowy, legenda.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 92. rocznicę urodzin artysty gościem Audycji Kulturalnych jest Paweł Brodowski, wybitny krytyk muzyczny, redaktor naczelny pisma Jazz Forum.

Nasz gość opowiedział o artystycznej drodze Komedy od samych jego początków w latach 40. XX wieku. O pierwszych, nielegalnych koncertach jazzowych organizowanych w prywatnych mieszkaniach w Krakowie, o przełomowym festiwalu w Sopocie i zaledwie trzech płytach, które Komeda zdążył wydać za swojego życia.

Rozmawiamy również o spełnionym amerykańskim śnie artysty, o wielkim Hollywood i filmach z muzyką Komedy, które wstrząsnęły światową kinematografią.

Amerykański sen Krzysztofa Komedy został przerwany nieszczęśliwym wypadkiem podczas spaceru z przyjacielem, Markiem Hłaską. O tamtych wydarzeniach Paweł Brodowski opowiada niczym świadek zdarzenia, do głębi poruszony tragicznym splotem wydarzeń.

„Ten Komeda jest wiecznie żywy i jest w tym coś metafizycznego, bo Krzysztof Komeda to nie tylko ojciec chrzestny polskiego jazzu, nie tylko legenda, ale po prostu mit” – mówi gość Audycji Kulturalnych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie główne: Krzysztof Komeda, fot. Marek Karewicz, 1965.

Krzysztof Komeda – 92. rocznica urodzin artysty – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera