Mistrzowie mówią: Krzysztof Czyżewski

W Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, mieszczącym Międzynarodowe Centrum Dialogu, rozmawialiśmy z Krzysztofem Czyżewskim – pisarzem, animatorem kultury, współtwórcą Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” i Fundacji Pogranicze. Rozmowa o języku, budowaniu dialogu i bogactwie pogranicza została zarejestrowana podczas wizyty studyjnej konkursu „Odkryj swój skarb”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

„Na pograniczach jest najciekawiej” – mówi w podcaście Krzysztof Czyżewski. Od ponad trzech dekad wraz z zespołem prowadzi w Sejnach, tuż przy granicy polsko-litewskiej, ośrodek praktyk kulturowych. Jest animatorem kultury i inicjatorem programów dialogu międzykulturowego. Prowadzi działalność naukową, pisarską oraz redakcyjną.

„Jestem z tej generacji, która musiała zdobyć na nowo małe ojczyzny, zbudować przynależność” – usłyszą Państwo w audycji. Rozmawiamy o budowaniu dialogu, sztuce słuchania, bogactwie pogranicza i wielokulturowych społeczności oraz wznoszeniu „niewidzialnych mostów”. „Trzeba mieć poczucie, kim się jest, poczucie własnej tożsamości i odrębności. Bez tego nie da się zbudować mostu” – mówi nasz gość.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy zarejestrowanej w Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie z Krzysztofem Czyżewskim spotkali się laureaci konkursu „Odkryj swój skarb”.

Zdjęcie: Krzysztof Czyżewski podczas wykładu w Białej Synagodze w Sejnach, fot. NCK / Aneta Stabińska.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera