Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL”

Ta książka udowadnia, że żaden reżim nie ogranicza inwencji twórczej Polaków. Tak też było w PRL. Nie tylko graliśmy w szachy i wypełnialiśmy swój czas zabawami kaowca, ale także jeździliśmy autostopem i odpoczywaliśmy w ogródkach działkowych nie przejmując się nakazami. O tym, jak wypoczywały kolejne pokolenia żyjące między 1945 a 1989 rokiem opowiada nam Wojciech Przylipiak, autor książki „Czas wolny w PRL”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Publikacja to nie tylko opis zapomnianych już często czynności, ale też fragmenty z życia zwykłych ludzi, którzy dzielą się z autorem wspomnieniami o rozmaitych formach spędzania przez nich wolnego czasu w okresie PRLu. Warto mieć na uwadze, że były to czasy diametralnie inne od dzisiejszych – bez Internetu, smartfonów i komputerów dostępnych na tak szeroką skalę jak dziś. Wojciech Przylipiak tłumaczy, dlaczego postanowił w tak beztroski sposób pisać o PRL. Zdradza też, dlaczego ten okres w dziejach tak bardzo go fascynuje.

Blog Wojciecha Przylipiaka Bufet PRL.

A o peerelowskim stylu życia posłuchacie też w naszym innym podcaście. Agata Szydłowska opowiada w nim o książce „Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL”.

Fot. Wydawnictwo Muza.

Jedziemy autostopem. „Czas wolny w PRL” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera