„Nie umiem uciec od własnej wrażliwości”. Jakub Małecki powraca z najnowszą powieścią.

„Sąsiednie kolory” to wyprawa w lata dwudzieste ubiegłego wieku do Koła – niewielkiego wielkopolskiego miasteczka. Toczące się w spokojnym rytmie życie jego mieszkańców zostaje zakłócone pojawieniem się człowieka z lasu. Losy sąsiadów zostają ze sobą splecione i nieodwracalnie zmienione.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jakub Małecki (ur. 1982) jest tłumaczem i wielokrotnie nagradzanym autorem powieści obyczajowych. Za „Święto ognia”, które już wkrótce zostanie przeniesione na duży ekran przez reżyserkę Kingę Dębską, otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. Z kolei „Dygot” był nominowany do Literackiej Narody Europy Środkowej Angelus.

„Sąsiednie kolory” to historia o mieszkańcach sennego wielkopolskiego miasteczka, których pozornie poukładane życie jest naznaczone wydarzeniami, które odmieniły ich na zawsze. Małecki tworzy wyrazistych bohaterów. Poza miejscem zamieszkania, łączy ich postać tajemniczego człowieka przychodzącego z lasu ze swoim psem. Rozwiązanie tajemnic kryje przeszłość: to ona jest odpowiedzią na zagadki dotyczące bohaterów książki.

To kolejna powieść Małeckiego, w której bierze pod lupę lokalną społeczność, przypatruje się z bliska budowanym od lat związkom i powiązaniom. Z ogromną wrażliwością pochyla się nad wewnętrznym światom bohaterów i analizuje ich motywacje. Ważny jest dla niego także świat natury: kluczowe dla historii okazują się przywołane na okładce pszczoły, pies i kormoran.

Gościem Audycji Kulturalnych był Jakub Małecki, którego najnowsza powieść „Sąsiednie kolory” trafiła właśnie do księgarń.

Zdjęcia: Wydawnictwo SQN

„Nie umiem uciec od własnej wrażliwości”. Jakub Małecki powraca z najnowszą powieścią – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera