„Echo wielkiej płyty”. Zapomniana polska muzyka elektroniczna

Okładka płyty: "Echo wielkiej płyty".

Buszując w archiwach, Maciej Zambon i Norbert Borzym odkryli wiele smakowitych kąsków dla fanów polskiej elektroniki lat 80. Zestaw zapomnianych i niepublikowanych dotąd utworów, wyselekcjonowany przez DJ-ski duet, trafił na najnowszą płytę wydaną przez The Very Polish Cut Outs. Jaką historię niesie „Echo wielkiej płyty”?

Bliżej nieokreślone plany wydania kompilacji z nieznanymi polskimi utworami zaczęły się od „Pamiętnika Manekina” Grupy Jot. Poszukiwania wyjątkowych elektronicznych kompozycji zostały zwieńczone podwójnym wydawnictwem, które z końcem maja ukazało się nakładem wytwórni The Very Polish Cut Outs. Znajdziemy na nim twórczość Andrzeja Mikołajczaka, Wojciecha Jagielskiego, Jacka Skubikowskiego, Krzysztofa Dudy, Mikołaja Hertla i Stefana Sendeckiego.

Maciej Zambon i Norbert Borzym opowiadają w podcaście o kulisach związanych z wydaniem „Echa wielkiej płyty”. Za niektórymi utworami stoją bowiem niesamowite historie, o innych – nie pamiętali nawet sami twórcy. Jak się okazuje, wiele w tym temacie pozostaje jeszcze do odkrycia.

Album „Echo wielkiej płyty” jest dostępny na winylu oraz w formie cyfrowej w serwisach streamingowych.

O popularnej muzyce elektronicznej tego okresu dowiedzą się Państwo więcej za pośrednictwem książki pt. „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty następujących utworów z płyty: „Pamiętnik Manekina” (Grupa Jot), „Ring Modulator” (Andrzej Mikołajczak), „Sałatka z Bananów” (Wojciech Jagielski).

Fotografie albumu dzięki uprzejmości The Very Polish Cut Outs.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Martyna Matwiejuk

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera