„Echo wielkiej płyty”. Zapomniana polska muzyka elektroniczna

Okładka płyty: "Echo wielkiej płyty".

Buszując w archiwach, Maciej Zambon i Norbert Borzym odkryli wiele smakowitych kąsków dla fanów polskiej elektroniki lat 80. Zestaw zapomnianych i niepublikowanych dotąd utworów, wyselekcjonowany przez DJ-ski duet, trafił na najnowszą płytę wydaną przez The Very Polish Cut Outs. Jaką historię niesie „Echo wielkiej płyty”?

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bliżej nieokreślone plany wydania kompilacji z nieznanymi polskimi utworami zaczęły się od „Pamiętnika Manekina” Grupy Jot. Poszukiwania wyjątkowych elektronicznych kompozycji zostały zwieńczone podwójnym wydawnictwem, które z końcem maja ukazało się nakładem wytwórni The Very Polish Cut Outs. Znajdziemy na nim twórczość Andrzeja Mikołajczaka, Wojciecha Jagielskiego, Jacka Skubikowskiego, Krzysztofa Dudy, Mikołaja Hertla i Stefana Sendeckiego.

Maciej Zambon i Norbert Borzym opowiadają w podcaście o kulisach związanych z wydaniem „Echa wielkiej płyty”. Za niektórymi utworami stoją bowiem niesamowite historie, o innych – nie pamiętali nawet sami twórcy. Jak się okazuje, wiele w tym temacie pozostaje jeszcze do odkrycia.

Album „Echo wielkiej płyty” jest dostępny na winylu oraz w formie cyfrowej w serwisach streamingowych.

O popularnej muzyce elektronicznej tego okresu dowiedzą się Państwo więcej za pośrednictwem książki pt. „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty następujących utworów z płyty: „Pamiętnik Manekina” (Grupa Jot), „Ring Modulator” (Andrzej Mikołajczak), „Sałatka z Bananów” (Wojciech Jagielski).

Fotografie albumu dzięki uprzejmości The Very Polish Cut Outs.

Echo wielkiej płyty. Zapomniana polska muzyka elektroniczna – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera