„Domysły rzeczywistości”. Poezja Mirona Białoszewskiego w muzycznej interpretacji Mateusza Pospieszalskiego

Właśnie ukazała się płyta z kompozycjami stworzonymi do wybranych wierszy z tomu „Utwory zebrane” Mirona Białoszewskiego. W podcaście gościmy jej twórcę – kompozytora i multiinstrumentalistę, Mateusza Pospieszalskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zaczęło się od koncertu przygotowanego na Przegląd Piosenki Autorskiej. Jednak z utworami autora „Chamowa” nasz gość zetknął się na swojej artystycznej drodze znacznie wcześniej. Kilkanaście lat temu stworzył muzyczną aranżację do spektaklu „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, na podstawie utworu Białoszewskiego. „Od tego czasu bardzo emocjonalnie związałem się z jego twórczością” – przyznaje muzyk w rozmowie z Martyną Matwiejuk.

Dziś swoją premierę ma płyta „Domysły rzeczywistości”, której tytuł został zaczerpnięty z fragmentu wiersza „Szkoła nieprzyzwyczajenia”. Znajdziemy na niej 11 autorskich kompozycji, w których dominują instrumenty dęte. „Mam nadzieję, że poprzez swoją ingerencję, adaptację tego do muzyki, udało mi się stworzyć jeszcze coś więcej niż w słowie czytanym” – mówi Mateusz Pospieszalski. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów „Liryka śpiącego”, „leżenia” oraz „Dyptyk” z płyty „Domysły rzeczywistości” (2023).

Partnerem wydawnictwa jest Narodowe Centrum Kultury.

„Domysły rzeczywistości”. Poezja Mirona Białoszewskiego w muzycznej interpretacji Mateusza Pospieszalskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera