Dekady nowoczesności – odc. 1

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Początek XX wieku przyniósł w europejskiej architekturze rewolucję. Ogromne zmiany ekonomiczne i społeczne, wynalazki rewolucji przemysłowej, rozpad imperiów, dwie straszliwe wojny i ukształtowany po nich nowy porządek geopolityczny zmieniły nasz kontynent, a co za tym idzie – kształt miast i wygląd budynków. Przemiany dotyczyły także Polski, dla której to stulecie było bardzo ważne, ale i wyjątkowo burzliwe. Architektura jako dziedzina ludzkiej aktywności, która nierozerwalnie związana jest z polityką, ekonomią i sposobem życia, doskonale opowiada o wszystkich tych przemianach – jest ich materialnym śladem i zapisem.

Każdy z wybranych obiektów architektury jest dowodem na to, jak zmieniał się nasz kraj, jak się rozwijał, nadążał za światowymi trendami, ale też proponował oryginalną jakość. Architektura w Polsce czasów nowoczesności jest wciąż niedoceniana, a wyjątkowo bogata, zróżnicowana i ciekawa – sama w sobie i jako reprezentacja ważnych wydarzeń, oddziałujących na życie obywateli. Dlatego proponujemy wędrówkę po Polsce od 1900 do 2020 roku. Przewodnikami będą budowle, które wybrane zostały tak, by reprezentować zmiany, idee i wydarzenia ważne nie tylko dla historii architektury, ale i tego, jak żyliśmy i dziś żyjemy.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka nowego cyklu w Audycjach Kulturalnych. W dwunastu podcastach Anna Cymer opowie Państwu o budynkach reprezentatywnych dla kolejnych dekad. Dźwiękową podróż rozpoczynamy od zakopiańskiej Willi pod Jedlami, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza w latach 1896–1897. W audycji usłyszą Państwo o poszukiwaniach stylu narodowego i fascynacji Witkiewicza tradycyjną zakopiańską zabudową. Na kolejny odcinek podcastu z cyklu „Dekady nowoczesności” zapraszamy już za tydzień.

Autorem ilustracji i projektu graficznego cyklu jest Adam Kosik.

O autorach:
Anna Cymer – historyczka sztuki, dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o architekturze. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945 – 1989” oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

Adam Kosik – z wykształcenia architekt krajobrazu, z zawodu ilustrator. Całe życie mieszka w Warszawie i – jak podkreśla – najciekawsze tematy na ilustracje znajduje właśnie w zakamarkach stołecznych ulic. Najbardziej inspiruje go architektura i kontekst, w którym znajduje się człowiek. Charakter rysunków wydobywa za pomocą zdecydowanej kolorystyki, która nie odnosi się bezpośrednio do rysowanych obiektów, ale raczej jest próbą znalezienia kompromisu między dosłownością architektury, a ilustracyjną fantazją.

Dekady nowoczesności – odc. 1 – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Cymer

autorka

Zapisz się do Newslettera