Czy młodzi potrzebują autorytetów?

Narodowe Centrum Kultury opublikowało raport z badania dotyczącego autorytetów. W jaki sposób oddziałują na biografie, decyzje i postawy młodych dorosłych, którzy na co dzień włączają się w życie społeczne i kulturalne swoich społeczności? Wywiady biograficzne przeprowadzono z 52 osobami w wieku 18-29 lat. To mieszkańcy pięciu województw i miast różnej wielkości.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Zuzanna Maciejczak-Kwiatkowska z Działu Badań i Analiz NCK – autorka raportu zatytułowanego Autorytet to dla mnie jak słowa „kocham Cię” – to coś bardzo dużego. O wzorach i autorytetach młodych społeczników. W rozmowie przybliża założenia i wyniki badania. A wnioski z niego płynące mogą zaskakiwać.

„Młodsze grupy wiekowe częściej za autorytety uznają swoich bliskich. Rzadziej widzą autorytet w osobach znanych publicznie czy w postaciach historycznych” – mówi nasza rozmówczyni. Doceniają i podziwiają przede wszystkim autentyczność, sprawczość i umiejętności komunikacyjne. W erze fake newsów i kreowania wizerunku, nie raz mającego niewiele wspólnego z rzeczywistością, młodzi ostrożnie posługują się samym pojęciem „autorytetu”. Częściej mówią o inspiracjach, mentorach czy liderach w danych dziedzinach.

Pełny raport znajdą Państwo na stronie NCK.

Czy młodzi potrzebują autorytetów? – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera