Wielki powrót inżyniera Karwowskiego: „Czterdziestolatek” w Teatrze Rampa

Na scenie na Targówku możemy zobaczyć wszystkie postaci, do których przywiązali się fani serialu Jerzego Gruzy i Krzysztofa Toeplitza – Stefana Karwowskiego, jego żonę Madzię, Jagodę i Marka, technika Maliniaka oraz słynną kobietę pracującą. Tym razem śpiewają, a fabularnym tłem jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Serial, który podbił serca widzów, zadebiutował w telewizji w połowie lat 70. Główny bohater, czyli inżynier Karwowski, skończył właśnie czterdzieści lat. Pod jego okiem wyrasta jedna ze sztandarowych inwestycji PRL, czyli Trasa Łazienkowska, a w mieszkaniu czeka żona, dorastająca i zbuntowana córka oraz kilkuletni syn.

Musical w Teatrze Rampa napisała i wyreżyserowała Joanna Drozda. Reżyserka przyznaje, że zależało jej na zaakcentowaniu tematów nakreślonych w serialu, które do dziś pozostają aktualne. Są nimi m.in. kryzys wieku średniego i tworzące wspólnotę relacje z sąsiadami. Co ciekawe, w tle wciąż jest budowa Trasy Łazienkowskiej – w latach 70. powstawała, dziś przechodzi gruntowny remont, który choć potrzebny, spędza sen z powiek mieszkańcom Warszawy. Ważną rolę w fabule odgrywa także festiwal w Opolu, gdzie zgodnie z decyzją kierownika, ma wystąpić inżynier Karwowski.

O historii polskich musicali opowiedział w Audycjach Kulturalnych Daniel Wyszogrodzki, autor książki na ten temat.

Ciekawie w „Czterdziestolatku” została potraktowana konwencja musicalu – aktorzy zapowiadają swoje występy, dziwią się, że akurat w tym momencie przyjdzie im zaśpiewać, pozostają w kontakcie z widzami, przez co „przełamują czwartą ścianę”.

Artyści Teatru Rampa podjęli próbę własnej interpretacji twórczości grupy Depeche Mode – rozmowy o spektaklu „Depesze” można posłuchać tutaj.

O najnowszej propozycji Teatru Rampa opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Joanna Drozda, autorka i reżyserka spektaklu.

Zdjęcia: Teatr Rampa / Marek Zimakiewicz

W Audycji został wykorzystany fragment piosenki Andrzeja Rosiewicza pt. „Czterdzieści lat minęło”.

Wielki powrót inżyniera Karwowskiego Czterdziestolatek w Teatrze Rampa – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera