Kontrola Jakości: Bastarda & Sutari – „Tamoj”

Zarzewiem pomysłu na płytę był Adam Mickiewicz i ścieżki jego inspiracji – od Polesia przez Wileńszczyznę, po Białoruś. Na albumie „Tamoj” siły łączą dwa zespoły, dla których nie mniej ważna niż muzyka źródeł jest możliwość opowiadania swoim głosem.

W studiu Narodowego Centrum Kultury gościmy Kasię Kapelę i Pawła Szamburskiego, którzy wraz z Basią Songin, Michałem Górczyńskim i Tomaszem Pokrzywińskim nagrali płytę „Tamoj”. To pieśni zaczerpnięte lub inspirowane dźwiękami pogranicza polsko-białorusko-litewskiego. Jak piszą o albumie artyści, to „muzyka anihilująca granice”.

„Pogranicze jest soczewką, w której koncentruje się wiele kryzysów i tematów” – mówi w podcaście Kasia Kapela z Sutari. Zespół od początku inspirował się litewskimi sutartines i polską muzyką tradycyjną. Tym razem artystki postanowiły sięgnąć po wielokulturowe dziedzictwo, tak silnie obecne w historii i wspomnieniach z pogranicza.

Dla muzyków z tria Bastarda, płyta „Tamoj” jest kolejnym albumem, na którym pracują z ludzkim głosem. Słuchając płyty, odnosi się wrażenie, że instrumenty są głosami lub na odwrót – głosy są jak instrumenty. To przenikanie jest jednak realizowane, jak dodaje Paweł Szamburski, „z zachowaniem czytelności tekstu”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystami.

W audycji usłyszą Państwo fragmenty utworów „Dūno upė”, „Sady” oraz „Ty pójdziesz górą” z płyty „Tamoj” (Audio Cave, 2022).

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera