„Arahja” Kultu w interpretacji Mentala!

W 2017 roku mija 30 lat od skomponowania utworu „Arahja”, który rok później ukazał się na słynnej płycie „Spokojnie” zespołu Kult. Utwór zaliczany jest do kanonu polskiej muzyki alternatywnej, a zespół do dziś wykonuje go na koncertach.

W związku z kultową rocznicą, prezentujemy przygotowany specjalnie z tej okazji re-edit. Jego autorem jest Mental, znany z płyt wytwórni The Very Polish Cut Outs (TVPCO). W ramach współpracy z tym – nie mniej kultowym niż sam Kult – labelem, zrealizował trzy wspaniałe re-edity: „Jestem Tu Jestem Tam” Klausa Mittffoha, „Unikaj zdjęć” Ayi RL i „Wszystkie Stworzenia Duże I Małe” Ewy Bem i Andrzeja Zauchy. Kompozycje wydawane przez nieistniejącą już TVPCO w sposób oryginalny rozsławiły na całym świecie polskie piosenki z lat 60., 70. i 80., a płyty z charakterystycznym kogucikiem w formie łowickiej wycinanki, rozchodziły się w klubowym światku jak ciepłe bułeczki.

Przypominamy, że re-edit to zmieniona wersja nagranego utworu źródłowego, stworzona poprzez powtarzanie, zmiany porządku lub usuwanie elementów składowych oryginalnego nagrania, a także dodawanie nowych dźwięków i sekcji rytmicznej. To nie pierwszy re-edit w historii Narodowego Centrum Kultury. W 35. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, NCK zaprezentowało re-edit utworu „Słodkie słowo” Kapitana Nemo w interpretacji Maćka Sienkiewicza.

Przed Państwem Mental w re-edicie „Arahji”!

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera