W ostatnim odcinku cyklu Abecadło Kordegardy pt.: Z jak zapis poruszamy temat pamięci w sztuce. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest pamięć w sztuce oraz zastanawiamy się, czy i w jaki sposób sztuka może służyć jako medium pielęgnujące i przekazujące pamięć historyczną.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Pamięć, w dużej mierze, kształtowana jest przez emocje i dlatego sztuka jest tak świetna w przekazywaniu pamięci […]” – mówi Hanna Wróblewska, wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego.
Przykłady wystaw organizowanych w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury, nawiązujących do pamięci:
– Niepamięci – wystawa upamiętniająca Zbrodnię Katyńską || 17.09 – 11.10.2020
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140228
– Pamięć – wystawa | Chrząszczowa / Hansen / Grynberg || 23.01 – 23.02.2020
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140193
– Pamięć 1943 || 30.03 – 07.05.2023
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140398
****
Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.
„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.
Abecadło Kordegardy – „Z jak zapis” – transkrypcja podcastu