Abecadło Kordegardy – „T jak teatr”

W kolejnym odcinku Abecadła Kordegardy rozmawiamy o sile i efemeryczności teatru oraz znaczeniu wystaw teatralnych realizowanych m.in. w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Gościem Audycji Kulturalnych jest Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

“Twórcy wystaw niewątpliwie mierzą się za każdym razem z tym, w jaki sposób opowiadać o teatrze w formie wizualnej. Realizując wystawy opowiadają o nim w sposób atrakcyjny, przedstawiają artefakty, makiety teatralne, zapisy filmowe, wszystko co nazywamy dokumentacją fotograficzną. Wobec tego przywołują sceniczną rzeczywistość. Punktem wyjścia organizowanych w Kordegardzie wystaw poświęconych teatrowi były najważniejsze teksty dramatyczne naszej klasyki. To ważne, że klasyka jest dla nas wciąż szczególnie istotna” – mówi nasz gość Ewie Zbroi, kierowniczce Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury.

Wystawy teatralne organizowane w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury:

Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego || kurator: Michał Smolis; 03 – 27.03.2022 r.
Dulska na scenie || kurator: Rafał Węgrzyniak; 26.08 – 19.09.2021 r.
Balladyna w teatrze || kurator: Rafał Węgrzyniak; 20.08 – 13.09.2020 r.
Wesele w Warszawie || kurator: Rafał Węgrzyniak; 31.08 – 12.09.2017 r.
Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017 || kurator: Paweł Płoski, Michał Smolis; 23.01. – 19.02.2017 r.

Abecadło Kordegardy – „T jak teatr” – transkrypcja podcastu
****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Ewa Zbroja

autorka

Zapisz się do Newslettera