Abecadło Kordegardy – „G jak grafika”


„(…) My, w jakiś sposób, anektujemy miasto, zaczepiamy przypadkowych przechodniów. To jest cel! .. Oderwać ludzi od „bycia w biegu”, od telefonów. Spowodować, żeby zobaczyli, że tu dzieje się coś wyjątkowego.” – mówi dr Izabela Jurczyk w rozmowie z Agnieszką Bebłowską Bednarkiewicz.

Gościem siódmego odcinka Abecadła Kordegardy jest dr Izabela Jurczyk, wykładowczyni Instytutu Projektowania Graficznego w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz autorka kilku wystaw plenerowych Kordegardy. Rozmawiamy, w jaki sposób powstawały projekty graficzne wystawy „Osieki/Plener 70” oraz wystawy plenerowej „Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej” i jak zainspirowała ją Katarzyna Korbo i jej projekty.

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera