Dziś 36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Rok temu w Teatrze WARSawy odbył się specjalny koncert upamiętniający wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wystąpił tam wtedy m.in. Daniel Bloom.

Pomysł był prosty – za pomocą muzyki przedstawić trzy momenty naszej, nieodległej wciąż, historii. Najpierw okres tzw. karnawału Solidarności, kiedy Polacy zaczęli wreszcie żyć nadzieją na upadek komunizmu, potem – moment wprowadzenia stanu wojennego i na koniec – czas zimnej beznadziei od grudnia 1981 roku niemal do końca ósmej dekady XX w. W części pierwszej wystąpił Daniel Bloom, który zaprezentował wspaniałą muzykę z filmu „Wszystko co kocham” (reż. Jacek Borcuch, 2009), w części drugiej industrialno-noise’owy zespół Jude, a w ostatniej – mroźno-ambientowa formacja Nemezis z utworami umieszczonymi na kultowej płycie „Whispers From Behind The Window” (2001). Łącznikami między poszczególnymi koncertami były krótkie, lakoniczne komunikaty, podawane na zaśnieżonym ekranie i wypowiadane przez przetworzony vocoderem głos. Przez cały koncert uczestnicy oglądali wizualizacje na bazie zdjęć tamtego okresu.

Zapraszamy do wysłuchania mini-koncertu Daniela Blooma. Artysta wrócił do muzyki z filmu „Wszystko co kocham” po wielu latach i – jak sam twierdzi – zrobił to z wielką przyjemnością. Premierowo prezentujemy zapis audio tego występu, który dotąd można było obejrzeć tylko na antenie TVP Kultura.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera