25 lat Mumio w 25 kawałkach

Mumio, czyli jedna z najoryginalniejszych polskich formacji artystycznych, obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji artyści przygotowali program „25 lat Mumio w 25 kawałkach”, w którym przypominają fragmenty swoich spektakli oraz prezentują premierowe numery.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie i muzyczne. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego.

Aktorzy Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym, stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a, wystawili w 1998 roku spektakl pt. „Kabaret Mumio”. Grupa wkrótce po debiucie, została nazwana jednym z największych odkryć polskiej sceny. Artyści odnajdują się w najróżniejszych formach: filmach, spektaklach, projektach muzycznych i fotograficznych. Tworzą repertuar autorski, a także sięgają po teksty klasyków: Szekspira, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Jeremiego Przybory.

Z inicjatywy NCK artyści Mumio przygotowali program oparty na twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po 25 latach Mumio sięga do swojej historii i prezentuje 25 najlepszych kawałków z 25 lat twórczości grupy. Wzbogaca je jednak o zupełnie nowe propozycje, pełne błyskotliwych obserwacji i niezwykłego poczucia humoru.

W rozmowie z Aleksandrą Galant opowiedzieli m.in. skąd wzięła się nazwa „Mumio” i w jakich okolicznościach po raz pierwszy wystąpili z programem „Kabaret Mumio”. Zdradzili też, jaka jest ich ulubiona wakacyjna gra i ile razy pojawili się już na scenie.

Najbliższe spektakle odbędą się w Warszawie (22.09), Gdyni (23.09) oraz Koszalinie (24.09).

Zdjęcia: Mumio

25 lat Mumio w 25 kawałkach – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera