„Postrach drukarzy i ulubieniec najmłodszych”. Twórczość Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Obie wystawy skierowane są zarówno do dorosłych jaki i do dzieci. Pozwalają lepiej poznać prace jakie pozostawił po sobie legendarny grafik i ilustrator, a także odkryć jego nowatorskie, całościowe podejście do tworzenia książek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bohdan Butenko był autorem książek, ilustracji, a także scenografii, z których korzystały nie tylko teatry lalkowe, ale także, między innymi Kabaret Starszych Panów. Wśród wykreowanych przez niego postaci warto wspomnieć Gapiszona, Kwapiszona, a także hipopotama Gucia, psa Cezara oraz skrzaty Kanapony.

Butenko dążył do ciągłego dialogu z odbiorcami książek i zaangażowania ich w proces czytania. Między innymi dlatego próbował wprowadzić w swoich publikacjach perforacje i otwory. Na tak ekstrawaganckie pomysły nie godzili się jednak ówcześni drukarze.

W Płockiej Galerii Sztuki do 28 sierpnia możemy oglądać aż dwie wystawy dotyczące jego twórczości. Przygotowana przez Fundację Czas Dzieci wystawa „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje” została zaprojektowana tak, że najmłodsi mogą przejść przez dziury nawiązujące do projektów Butenki. Z kolei ekspozycja „Czterdzieści książek zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko”, to pierwsza tak przekrojowa prezentacja prac słynnego ilustratora, który tworzył przez ponad 60 lat.

O Butence, rozmawiamy z kuratorką wystawy „Dziura w całym. Bohdan Butenko. Ilustracje” – Moniką Chrabąszcz-Tarkowską.

O tym, jak dzisiaj tworzy się ilustracje książek dla dzieci opowiadała w Audycjach Kulturalnych Marianna Oklejak.

Zdjęcia: Archiwum Płockiej Galerii Sztuki

„Postrach drukarzy i ulubieniec najmłodszych”. Twórczość Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera