Tradycyjne krakowskie szopkarstwo

Tradycyjnie w okresie okołoświątecznym we wszystkich regionach Polski projektowane, budowane i ozdabiane są szopki. Jednak tylko te krakowskie są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – dlaczego? O tym między innymi rozmawiamy z Katarzyną Sadowską-Mazur, kierownikiem zespołu ds. dziedzictwa niematerialnego w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dziedzictwo niematerialne to wszelkie przejawy tradycji, obyczaju i obrzędu, a także umiejętności, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i które do dziś są żywe i inspirujące. Polska, która jest stroną konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r., prowadzi Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Co ciekawe, aby przejaw lokalnego dziedzictwa niematerialnego trafił na tę listę, zgłoszony musi zostać przez społeczność, która jest jego spadkobierca i kontynuatorem.

Jednym z przykładów dziedzictwa niematerialnego jest krakowskie szopkarstwo. Skąd wzięła się ta tradycja, co jest szczególnie charakterystycznego dla krakowskich szopek oraz jak dzisiaj wygląda kontynuowanie tej tradycyjnej umiejętności dowiecie się z naszej świątecznej rozmowy z Katarzyną Sadowską-Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Więcej o dziedzictwie niematerialnym dowiecie się ze strony: niematerialne.nid.pl.

Materiały graficzne: niematerialne.nid.pl

Tradycyjne krakowskie szopkarstwo – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera