Skalpel tnie awangardę

Podczas tegorocznej edycji Soundedit Festivalu, specjalny, premierowy materiał zaprezentował duet Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło występują pod tą nazwą od 2000 roku. Dotychczas wydali trzy płyty długogrające i pięć EPek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Polsce i na świecie zespół stał się znany za sprawą oryginalnej interpretacji utworów z kultowej serii „Polish Jazz”, a także współpracy z prestiżową wytwórnią Ninja Tune. Członkowie zespołu byli od zawsze zainteresowani awangardą, której dźwiękowe ekspresje niejednokrotnie samplowali w swoich kompozycjach. Ich pełnowymiarowy debiut pt. „Skalpel” (2000), zawierający m.in. takie utwory jak „Sculpture” i „1958” wymieniany jest jednym tchem obok najlepszych produkcji The Cinematic Orchestra, Funki Porcini i Amona Tobina. Od lat wydają również świetne płyty solowe pod pseudonimami Igor Boxx, Meeting By Chance i Watermark. W Klubie Wytwórnia zaprezentowali ponad godzinny set, na który złożyły się ambient, muzyka awangardowa i techno. Dźwiękom towarzyszyły wizualizacje nawiązujące do polskiego konstruktywizmu i op-artu, a także książki Piotra Rypsona „Nie gęsi”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z duetem Skalpel, którego członkowie opowiedzą m.in. o ich spojrzeniu na awangardę, schyłku niezależnych wytwórni płytowych, a także premierze nowej płyty.

Skalpel tnie awangardę – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Marek Horodniczy

redaktor naczelny

Zapisz się do Newslettera