„Nie poetyzować poezji”. Piosenki Ewy Demarczyk w Teatrze Współczesnym w Warszawie

Najnowsza propozycja stołecznego teatru to spotkanie z twórczością Ewy Demarczyk. „Z ręką na gardle” jest muzycznym spektaklem, w którym z piosenkami legendarnego Czarnego Anioła zmierzyli się młodzi aktorzy, będący u progu swojej scenicznej kariery.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Spektakl jest hołdem dla twórczości Ewy Demarczyk – charyzmatycznej wokalistki specjalizującej się w poezji śpiewanej, przez lata związanej z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Artystka sięgała po utwory wybitnych autorów, wykonując je w sposób, który na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki. Z tego powodu sięganie po jej repertuar jest ogromnym wyzwaniem, ale i wielką odpowiedzialnością.

Widzowie spektaklu obserwują metafizyczną podróż w rytm piosenek Demarczyk, jaką odbywa siedem postaci: Wilk, Ćma, Mewa, Lód, Ariel, Malachit i Latrodectus Mactans. Pomysłodawczynią spektaklu oraz jego reżyserką jest Anna Sroka-Hryń.

W postaci, które pojawiają się na scenie wcielają się Natalia Kujawa, Monika Pawlicka, Natalia Stachyra, Michał Juraszek, Przemysław Kowalski, Tomasz Osica i Jakub Szyperski. Młodzi aktorzy wykonują 13 piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk. W repertuarze znalazły się m.in. „Karuzela z madonnami”, „Na moście w Avignon”, Skrzypek Hercowicz”, „Czarne anioły” i „Konie apokalipsy”.

Premiera miała miejsce 14 stycznia 2023 w Teatrze Współczesnym w Warszawie (na Scenie w Baraku).

O spektaklu opowiedziała w Audycjach Kulturalnych reżyserka Anna Sroka-Hryń.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Teatru Współczesnego w Warszawie.

„Nie poetyzować poezji”. Piosenki Ewy Demarczyk w Teatrze Współczesnym w Warszawie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera