Międzynarodowy Dzień Jazzu: o muzyce Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Marcinem Wasilewskim

Dla melomanów to wyjątkowy tydzień. 27 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – jednego z najwybitniejszych kompozytorów jazzowych, a 30 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury organizuje Tydzień Jazzu, a jednym z jego ważnych punktów jest koncert pianisty Marcina Wasilewskiego, którego gościmy w Audycjach Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W programie koncertu znalazły się utwory naszkicowane przez Krzysztofa Komedę i zachowane w domowych zbiorach artysty. Pochodzą one z zeszytu z pierwszymi kompozycjami muzyka, który Marcin Wasilewski otrzymał od Zofii Komedowej na początku swojej kariery. W naszej rozmowie zastanawiamy się czy napisana kilkadziesiąt lat temu muzyka jest dziś ciągle słuchana i jaki wywiera wpływ na współczesnych twórców.

Marcin Wasilewski wystąpił w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie wraz z członkami swojego zespołu: Sławomirem Kurkiewiczem (kontrabas) i Michałem Miśkiewiczem (perkusja) oraz z gośćmi: Henrykiem Miśkiewiczem (saksofon altowy) i Adamem Pierończykiem (saksofon tenorowy). Koncertu „Pamięć Komedy” można wysłuchać na portalu YouTube.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Międzynarodowy Dzień Jazzu o muzyce Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Marcinem Wasilewskim – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera