Mistrzowie mówią: Jan Englert

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozmawiamy z pedagogiem, aktorem, reżyserem i dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. Artysta mówi, czym dla niego jest teatr i jaki ma stosunek do przedstawień prezentowanych wirtualnie. W rozmowie z Katarzyną Oklińską zdradza też kulisy powstania spektaklu „Udręka życia”, który można zobaczyć online.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jan Englert, jak sam mówi, aktorem został przez przypadek. Zadebiutował w wieku 14 lat w „Kanale” Andrzeja Wajdy i od tamtej pory nie rozstał się z widzami, choć marzył, by zostać piłkarzem lub komentatorem sportowym. Reżyseria również nie była planowana. „To jest okrutny i piękny jednocześnie zawód” – mówi Jan Englert.

W podcaście mówimy też o przedstawieniu „Udręka życia” w reżyserii naszego gościa. W główne role Jony i Lewiwy Popoch wcielili się kolejno Janusz Gajos i Anna Seniuk. Premiera sztuki odbyła się w 2011 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie, a nagranie dla Teatru Telewizji – w 2013 r. Spektakl jest dostępny online, co naszym zdaniem jest wspaniałą okazją, żeby świętować Międzynarodowy Dzień Teatru nie wychodząc z domów.

A o festiwalu YouTube Dni Kultury 2021 więcej znajdą Państwo na stronie.

Na zdjęciu głównym Jan Englert podczas prób do „Trzech sióstr” Czechowa, fot. Małgorzata Szum, Teatr Narodowy w Warszawie

„Żyjemy tylko do opadnięcia kurtyny” – mówi Jan Englert w Międzynarodowym Dniu Teatru – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera