„Hamlet – komentarz” Teatru Pieśń Kozła

hamlet komentarz

Polifoniczne spektakle międzynarodowego zespołu Pieśń Kozła zyskały uznanie w całym teatralnym świecie, o czym świadczyć mogą nagrody, entuzjastyczne recenzje, owacje na stojąco oraz wzruszenie uczestników muzycznej i teatralnej przygody. 

Zdarzały się takie sezony, w których grupa występowała częściej zagranicą niż w Polsce. W ciągu ostatnich lat teatr zapraszał do polifonicznych podróży po świecie Czechowa, Dostojewskiego, archaicznych pieśni szkockich, ale przede wszystkim do spotkań z bohaterami Szekspira: Pieśni Leara, Makbet, Wyspa, Hamlet. Kolejną, trzecią teatralną interpretację opowieści o księciu duńskim Pieśń Kozła zaprezentuje m.in. na 38 Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

O Hamlecie, Szekspirze i polifoniczności w teatrze oraz we współczesnej kulturze opowiadają dramaturg Alicja Bral oraz Grzegorz Bral, reżyser i współtwórca Teatru Pieśń Kozła.

Akcja spektaklu Hamlet – Komentarz rozgrywa się na dwa miesiące przed śmiercią starego króla, który na scenie obecny jest przez cały czas. Twórcy, porównując spektakl do nocy Dziadów, zastanawiają się nad pytaniem „Czy nieobecność osoby w rodzinie czyni ją nieobecną?”. Teksty pieśni napisała Alicja Bral, muzykę – podobnie jak w Pieśniach Leara – skomponowali Jean Claude-Acquaviva i Maciej Rychły. Wykonawcami jest czternastu aktorów – śpiewaków z różnych krajów i kultur: Dimitris Varkas, Rafał Habel – Bloodgood, Julien Touati, Łukasz Wójcik, Volodymyr Andrushchak, Dominik Kujawa, Bogdan Koca, Julianna Habel – Bloodgood, Anu Almagro, Rhianna Compton, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikov, Magdalena Wojnarowska, Maciej Rychły.

Pieśń Kozła – międzynarodowa grupa teatralna utworzona we Wrocławiu w sezonie 1997/1998 przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki.

„Hamlet – Komentarz” spektakle  w ramach 38. Warszawskich Spotkań Teatralnych 22. maja 2018.
hamlet komentarz
Teatr Pieśń Kozła, zdjęcia z przedstawienia „Hamlet – komentarz”, fot. Mateusz Bral.
W nagraniu wykorzystano fragmenty nagrań ze spektaklu „Hamlet – komentarz” Teatru Pieśń Kozła.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera