Kołakowski. Czytanie świata

Okładka książki: „Kołakowski czytanie świata, biografia” autorstwa Zbigniewa Mentzla. Na okładce znajduje się portret Leszka Kołakowskiego, unoszącego lewą ręką okulary na wysokość czoła.

Wybieramy się dziś w filozoficzną podróż śladami Leszka Kołakowskiego. Zabiera nas w nią Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”. Przyjaciel filozofia postanowił uporządkować fakty z życia profesora i pokazać czytelnikom myśliciela takim, jakim był naprawdę. I choć sam Leszek Kołakowski niewiele mówił o swoim życiu prywatnym, Zbigniewowi Mentzlowi udało się przeniknąć do świata filozofa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście poruszamy przede wszystkim temat młodości Leszka Kołakowskiego. Zbigniew Mentzel opowiada o jego fascynacjach światopoglądowych, również tych, z których później myśliciel się wycofał. Mówimy też o religii, a raczej jej braku oraz o tym, jak na filozofa wpłynął fakt bycia bezwyznaniowcem.

Rozmawiamy też o poezji, stosunku do dzieci i znajomości języków, a spotkanie kończymy definicją szczęścia, o której pewnie wszyscy za późno się przekonujemy.

Kołakowski. Czytanie świata – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera