„Co ciągle widzę w Niej” – koncert specjalny podczas Festiwalu w Jarocinie!

Wydawałoby się, że coraz rzadziej wspólnie śpiewamy – w rodzinie, podczas przyjacielskich spotkań, przy ognisku. Wystarczy jednak dobrać zestaw ponadczasowych, rockowych hymnów, zaprosić ludzi do Jarocina i wszystko się zmienia. To właśnie wydarzyło się podczas koncertu „Co ciągle widzę w Niej”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

14 lipca w Jarocinie odbył się koncert specjalny pt. „Co ciągle widzę w Niej”. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na repertuar złożyły się kultowe utwory lat 80. i początku lat 90., które tworzą wielobarwną opowieść o wolności w obliczu schyłku PRLu. Na Rynku w Jarocinie zabrzmiały zatem tak ważne utwory jak „Centrala” Brygady Kryzys, „Runął już ostatni mur” TILTu, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C. czy „Arahja” Kultu (i wiele innych ważnych utworów). Wszystko w nowych aranżacjach autorstwa Adama Brzozowskiego i z udziałem wokalistów średniego i młodego pokolenia, m.in. Króla, Darii Zawiałow, Dagi Gregorowicz, Bisza/Radexa i Łukasza Lacha.

Koncert miał specjalną formułę – zaangażowania publiczności we wspólne śpiewanie wraz z artystami, przez co słuchacze stali się pełnoprawnymi wykonawcami koncertu. Na tę okazję Narodowe Centrum Kultury przygotowało specjalne śpiewniki z tekstem, podziałem na role i historią każdej piosenki.

„W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości chcemy zaprosić Polaków do wspólnego śpiewania. Nie tylko klasycznych pieśni patriotycznych (takich wydarzeń będzie przez najbliższe miesiące dużo), ale też – tutaj w Jarocinie – alternatywnych piosenek, w których artyści w mrocznych czasach PRLu afirmowali wolność, a dzięki temu tworzyli pokoleniową wspólnotę” – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. „W czasach, gdy tak łatwo o podziały, to wspólne śpiewanie może być tym, co wyzwoli wspólną radość i wzajemne zaufanie” – deklaruje Michał Wiraszkodyrektor artystyczny Jarocin Festiwal. „To świetne, ujmujące piosenki, charyzmatyczny zespół, śpiewające osobowości i wspaniała jarocińska publiczność, która zaangażowanie w koncerty ma we krwi – to musi się udać” – dodaje.

I Udało się!

Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z tego wydarzenia.

„Co ciągle widzę w Niej” – koncert specjalny podczas Festiwalu w Jarocinie! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Marek Horodniczy

redaktor naczelny

Zapisz się do Newslettera