Opera dziecięca „Brundibar”

opera dziecieca brundibar

Opera dziecięca Brundibar czeskiego kompozytora Hansa Krasy w reż. Artura Hofmana zostanie zaprezentowana 16. kwietnia o godz. 18:00 w Teatrze Komedia w Warszawie.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w Klubokawiarni Babel (ul. Próżna 5).

Spektakl oraz towarzysząca mu wystawa prac plastycznych dzieci z obozu w Terezinie są częścią obchodów 75. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenie organizowane wspólnie przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Narodowe Centrum Kultury, objęte zostało Patronatem Honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej dr. Ivana Jestřába oraz Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec Rolfa Nikela.

Choć opera Hansa Krasy powstała w 1938 roku i twórcy wyrażali w niej swoje obawy związane z wydarzeniami Nocy Kryształowej, to nieodłącznie kojarzy się z obozem przejściowym w Theresienstadt w okupowanych Czechach, gdzie w roku 1943 zaprezentowano ją po raz pierwszy, a następnie odbyło się 55 przedstawień. Na koniec Brundibara zagrano na potrzeby filmu propagandowego Der Führer schenkt den Juden eine Stadt (Hitler daje Żydom miasto). Do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od Pragi Obozu Pokazowego w Terezinie kierowani byli intelektualiści i artyści, a także całe rodziny żydowskie z Czech, Niemiec, Austrii i Holandii (Familienlager Theresienstadt).  W ciągu ostatnich lat opera wykonywana jest w różnych krajach świata by zachować pamięć o Holocauście. Łódzka premiera Brundibara odbyła się 17. grudnia 2017 dla uczczenia 75. Rocznicy Akcji Reinhardt, zaś warszawska premiera odbędzie się 16. kwietnia 2018 w Teatrze Komedia i będzie upamiętniać 75. Rocznicę Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Kim jest tytułowy Brundibar, jak wygląda praca nad przygotowaniami do wystawienia opery dziecięcej oraz o historii i wymowie opery w latach 40. dwudziestego wieku opowiadają młodzi wykonawcy oraz Anita Vranjes – opiekun Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi oraz Artur Hofman – reżyser spektaklu i przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Opera dziecięca Brundibar Hansa Krasy 16. kwietnia 2018 r. Teatr Komedia w Warszawie (ul. Słowackiego 19a)

Reżyseria: Artur Hofman
Kierownictwo Muzyczne: Waldemar Sutryk
Scenografia i Kostiumy: Maja Grau, Tomasz Ciesielski
Udział biorą: Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, Muzycy Filharmonii Łódzkiej. W roli Brundibara: Filip Warot
Organizatorzy spektaklu: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Partnerzy: Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera