Warszawska legenda w nowej odsłonie: „Bazyliszek – historia śpiewana”

Trio młodych artystów, Ida Wrona, Michał Grodzki i Anita Zawadzka, odświeżyło podanie o legendarnym potworze i stworzyło długogrającą płytę, na którą składa się 9 utworów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wszystko zaczęło się od utworu “Ja Jestem Bazyliszek”, skomponowanego na potrzeby miejskiego konkursu. Jest to utwór inspirowany piosenkami “czarnych charakterów” z popularnych bajek i “Legendą o warszawskim Bazyliszku” Wandy Chotomskiej. Tekst i muzyczny motyw przewodni napisała Ida Wrona – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Muzykę opracowali wspólnie z pozostałymi członkami zespołu, czyli pianistą – Michałem Grodzkim i perkusistką – Anitą Zawadzką.

Więcej o artystycznych inspiracjach warszawskimi legendami posłuchacie tutaj.

Pozytywny odbiór “Bazyliszka” sprawił, że zespół postanowił rozszerzyć projekt i przedstawić pełną wersję legendy o warszawskim potworze. W końcu powstał kompletny materiał – 9 utworów przeplatanych krótkimi fragmentami mówionymi, czyli koncepcyjny album o nazwie “Bazyliszek – historia śpiewana”.

Antologię legend warszawskich wydało Muzeum Warszawy, o czym rozmawialiśmy z Julią Odnous-Pawlińsą.

W utworach składających się na album „Bazyliszek – historia śpiewana” odnajdziemy elementy jazzu, popu, rocka, a nawet odrobinę rapu. Całość jest utrzymana w konwencji musicalu. „Bazyliszek – historia śpiewana” to płyta dla dorosłych i dla dzieci, której historia trzyma w napięciu, a muzyka nieustannie zaskakuje

Zdjęcia dzięki uprzejmości Idy Wrony, Michała Grodzkiego i Anity Zawadzkiej.

Warszawska legenda w nowej odsłonie „Bazyliszek – historia śpiewana” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera