Został wybudowany w miejscu, w którym od początku XVII wieku funkcjonował pierwszy publiczny teatr Rzeczpospolitej. Jest zarazem jednym z najbardziej niezwykłych budynków inspirowanych dawnym teatrem elżbietańskim. To właśnie tam, przy ul. Długiej w Gdańsku stoi Teatr Szekspirowski, a oprowadza nas po nim rzeczniczka tej instytucji Magdalena Hajdysz.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
To nie tylko spacer po budynku, ale także podróż po ostatnich wiekach. Podczas oprowadzania poznajemy powody, dla których patronem teatru jest William Shakespeare, a także dowiadujemy się jaki był zamysł architekta i dlaczego dach teatru jest otwierany. Magdalena Hajdysz zdradza, jak można ustawić widownię względem sceny i prowadzi do najskrytszych zakamarków teatru – od piwnicy aż po taras widokowy.
Audiooprowadzanie uzupełnią fragmenty przedstawień:
- „Wesołe kumoszki z Windsoru”, który jest wspólną produkcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże,
- „Kiss me, Kate” zrealizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Teatr Muzyczny imienia D. Baduszkowej w Gdyni.
Audiooprowadzanie po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim to już kolejny spacer po wyjątkowym miejscu, które oczyma wyobraźni możemy zobaczyć mimo panującej pandemii koronawirusa. Audycje Kulturalne odwiedziły również Galerię Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej imienia rodziny Ulmów w Markowej. Niebawem pojawią się kolejne oprowadzania.
A na stronie internetowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego można zobaczyć to niezwykłe miejsce w formule „Spaceru 360 stopni” oraz zwiedzić instytucję oglądając cykl „SzekspirON”.
Fot. Rafał Malko.