„Miastowidzenie” to wystawa prezentująca niemal 100 zdjęć wykonanych przez jednego z najwybitniejszych polskich fotografów architektury, Czesława Olszewskiego. Jego prace to pocztówki ze świata, którego już nie ma – oglądamy na nich przedwojenne modernistyczne budynki a także późniejszy, żmudny proces powojennej odbudowy.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Niespotykaną uważność, z jaką Olszewski fotografował budynki, mogą tłumaczyć podjęte przez niego studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Choć ich nie ukończył, zawsze pozostawał w bliskim kontakcie ze środowiskiem architektonicznym.
Budynki na zdjęciach prezentowanych w Domu Spotkań z Historią, przypominają bohaterów kina noir. Otacza je aura tajemnicy i pustki, wokół nie widać ludzi. Odwiedzając wystawę, możemy poznać nieistniejące już budynki m.in Salonu Polskiego Fiata czy Stadionu Dziesięciolecia, a także zobaczyć jak obiekty znane do dziś, zmieniły się na przestrzeni lat: to chociażby słynna kamienica Wedla czy „dom pod żaglem” w Warszawie.
Olszewski uwiecznił także budynki z Ciechocinka, Nowej Huty czy Gdyni.
Modernistycznej architekturze Gdyni poświęcony jest specjalny odcinek Audycji Kulturalnych.
Wystawa pozwala nie tylko odkryć tajemnicę fotografii Olszewskiego, ale także poczuć ducha przedwojennego, modernistycznego miasta. Zdjęciom towarzyszy bowiem… miejska ścieżka dźwiękowa, a wszyscy, którzy chcieliby przyjrzeć się metamorfozom, jakie przeszły uwiecznione na zdjęciach budynki, mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji na telefon.
Więcej o wystawie „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”, którą w Domu Spotkań z Historią można oglądać do 25 września, opowiada główna kuratorka, prof. Marta Leśniakowska, historyczka i krytyczka sztuki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią.