Kazimierz Dejmek w 1984 roku wystawił „Wesele” bez muzyki. 30 lat wcześniej Andrzej Pronaszko, pracując nad scenografią tej samej sztuki, zmniejszał obrazy Matki Boskiej. Takich historii było więcej. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zwyciężyło w tegorocznym plebiscycie Narodowe Czytanie. Finał akcji odbędzie się 2 września. W Warszawie jeden z najwybitniejszych polskich dramatów odczytają w Ogrodzie Saskim znani aktorzy i muzycy. A specjalną wystawę towarzyszącą wydarzeniu przygotowała Galeria Kordegarda.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Ekspozycja „Wesele w Warszawie” przypomina najważniejsze wystawienia dramatu w teatrach warszawskich w minionym stuleciu – począwszy od powstałych po rewolucji z 1905 roku, do inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym z 2000 roku. Ta ostatnia, wyreżyserowana w formie seansu spirytystycznego, będzie punktem wyjścia do przywoływania ducha Wyspiańskiego i reżyserów, którzy decydowali o ostatecznym kształcie sztuki. Nie bez powodu mówi się o tym, że „Wesele” jest barometrem nastrojów społecznych. Zespoły teatralne kładły akcenty w różnych miejscach, w zależności od aktualnej sytuacji w kraju. Spektakle były też narażone na ingerencje cenzury, o których również będzie mowa na wystawie. Druga część ekspozycji, którą będzie można oglądać przed siedzibą galerii, poświęcona jest autentycznym postaciom – pierwowzorom bohaterów dramatu Wyspiańskiego. Ich życiorysy, w części związane także z Warszawą, stanowią kolejną część historii „Wesela”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 31 sierpnia o 18:00. 2 września o godzinie 14:00 i 16:00 Galeria Kordegarda organizuje oprowadzania kuratorskie.
Kurator wystawy, Rafał Węgrzyniak, zdradził nam część historii związanych z warszawskimi wystawieniami „Wesela”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Wystawa dostępna jest w dniach: 31 sierpnia – 12 września 2017
Kurator: Rafał Węgrzyniak
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Fotografia: zbiory Instytutu Teatralnego w Warszawie.
Partnerzy: Muzeum Teatralne w Warszawie, Teatr Narodowy w Warszawie, Teatr Polski w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie, Instytut Teatralny w Warszawie.
„Wesele w Warszawie” – wystawa w Kordegardzie – transkrypcja podcastu