Zapomniana muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W Audycjach Kulturalnych wspominamy kompozytora i jego zapomnianą twórczość. Gościem Katarzyny Oklińskiej jest prof. Maciej Tworek, dyrygent i wieloletni współpracownik mistrza.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego na stałe zapisały się w historii muzyki. Są jednak utwory, które sam kompozytor uważał za zaginione. To muzyka tworzona na początku jego kariery, w latach 50. i 60. XX w., głównie dla teatrów. Krakowskie Forum Kultury dotarło do partytur i je ożywiło. Dzieła pod batutą prof. Macieja Tworka, w wykonaniu chóru Cracow Singers i solistów Anniki Mikołajko i Jacka Wróbla są dostępne na kanale na portalu YouTube.

Spośród odnalezionych rękopisów utrwalono m. in. „Przygody warszawskiego misia (Teatru Lalek Arlekin w Łodzi, reż. Stanisław Ochmański, 1958), muzykę z filmu krótkometrażowego „Nie ma końca wielkiej wojny (reż. Jan Łomnicki, 1959) oraz ilustrację muzyczną do „Dziadów z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reż. Bohdan Korzeniewski, 1963). Wszystkie utwory prezentujemy Państwu we fragmentach w naszym podcaście.

Projekt „Muzyczny ślad” Krakowskiego Forum Kultury został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Dziękujemy Instytutowi Teatralnemu za udostępnienie okładki programu do przedstawienia „Nieboska komedia”, do którego muzykę stworzył Krzysztof Penderecki. Czekamy na oryginalną muzykę z dawnych spektakli, do których IT dotarł i już niebawem ukażą się w internecie.

Zapomniana muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera