„Świat nie wierzy łzom”. Z czym mierzą się artyści z Podlasia?

W Galerii Arsenał zestawiono prace ponad 20 artystów urodzonych w latach 80. i 90 w Białymstoku i na Podlasiu. To pierwszy tak obszerny przegląd twórczości przedstawicieli tych pokoleń. Mimo że prace wykonane są w różnych technikach, od kolażu po grę komputerową, a autorzy odnoszą się do własnych, unikatowych historii, łączy je sposób postrzegania rodzinnych stron.

Wystawa pt. „Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia” przybliża twórczość artystów urodzonych w latach 80. i 90., poświęconą refleksji na temat dzieciństwa i młodości. W swoich pracach poruszają wątki migracji zawodowej rodziców i bliskich, kryzysu finansowego, w końcu – „wykorzenienia” i opuszczenia rodzinnych stron. W Białymstoku nie ma uczelni artystycznej, a decyzja o edukacji w tym kierunku, oznacza przeprowadzkę do innego miasta.

Ważnym elementem prac jest nawiązanie do mitu „magicznego Podlasia” – magicznego, zarówno ze względu na wspaniałą przyrodę, ale też jako alegoria dziecięcych wspomnień, związanych z tym regionem.

Na wystawie możemy oglądać rzeźby, tkaniny artystyczne, instalacje, projekt wideo, powiększone rysunki z dziecięcych zeszytów a nawet grę komputerową, stworzoną przy pomocy zdjęć matki autorki, która w latach 90. wyjechała w celach zarobkowych do Stanów Zjednoczonych.

Tytuł wystawy, został zaczerpnięty z piosenki Janusza Laskowskiego. Choć „Świat nie wierzy łzom” w wykonaniu białostockiego piosenkarza stał się przebojem, to tekst jest bardzo gorzki: mówi o ludzkiej bezsilności wobec czasu i świata. To zresztą nie jedyne odniesienie do muzyki Laskowskiego na wystawie.

O pracy nad wystawą i płynącym z niej przekazie, w Audycjach Kulturalnych opowiada kurator z Galerii Arsenał Tomek Pawłowski-Jarmołajew.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Galerii Arsenał.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera