„Chcę dawać ludziom szczęście, światło i nadzieję”. Rozmowa z raperką Alyona Alyona


Alyona Savranenko to 27-letnia raperka z Ukrainy, której kariera jest fenomenem w skali światowej – jeszcze kilka lat temu pracowała jako przedszkolanka w rodzinnej miejscowości. Dziś jest artystką zapraszaną na najważniejsze wydarzenia muzyczne w Europie, poruszającą w swoich tekstach problemy ważne społecznie. W duecie z Królem wystąpiła na festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie.

Alyona Alyona uznawana jest nie tylko za fenomen ukraińskiej muzyki, ale także za głos swojego pokolenia. Publicznie przyznaje, że udało jej się przezwyciężyć kompleksy związane ze swoją fizycznością. O drodze jaką przeszła, można usłyszeć w jej w utworach, które sama pisze. Jak sama stwierdziła, kocha mówić, ale jeszcze bardziej kocha pisać.

Jej działalność nabrała nowego znaczenia, od momentu rozpoczęcia inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie. Artystka angażuje się w akcje pomocowe, ale także stara się by kultura ukraińska, docierała do jak największej rzeszy europejskich odbiorców. By mówić o tym co dzieje się w jej kraju, bierze udział w koncertach charytatywnych i festiwalach.

Alyona Alyona jest artystycznie związana z Polską. W 2021 r. związała się z polskim oddziałem wytwórni Def Jam, zaangażowała się w projekt „Biały Tunel” Tego Typa Mesa, nagrała kawałek „Dym” z Żabsonem. Na festiwalu Wschód Kultury na scenie pojawiła się razem z Królem.

Fot. Sebastian Augustyn / zdjęcia dzięki uprzejmości Estrady Rzeszowskiej.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera