Nie ma. Reportaż Mariusza Szczygła na scenie Teatru Żydowskiego

Tematem tej sztuki jest brak. „Nie ma” – zarówno książka Mariusza Szczygła, jak i przedstawienie teatralne w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej – to opowieść o utracie, o śmierci, o tym, co było i nie wróci. Twórcy, za pomocą kilku krótkich form filmowych, postanowili oddać ducha reportażu. W dodatku robią to w teatrze.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Co wyjątkowe, na scenie zobaczymy też samego autora książki. Mariusz Szczygieł opowiada o swojej stracie, która stała się powodem napisania książki uhonorowanej nagrodą literacką NIKE. Premiera spektaklu w piątek, 21 sierpnia o 19:00 w internecie. A już teraz mogą Państwo wysłuchać naszej rozmowy z reżyserką o trudnym procesie tworzenia sztuki w czasach pandemii. Agnieszka Lipiec-Wróblewska opowiada nam również o tym, jak udało jej się namówić Mariusza Szczygła do wystąpienia na scenie. Mówi jak bardzo pojemny jest temat braku i dlaczego zdecydowała się przygotować premierę teatralną w internecie. Zapraszamy do słuchania!

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty sztuki „Nie ma”. Polecamy też Państwu trailer przedstawienia, a także wysłuchania kilku słów od autorów: Mariusza Szczygła (cz. 1 i cz. 2) i Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Premiera sztuki 21. sierpnia o 19:00. Będzie ją można tego dnia zobaczyć bezpłatnie na platformie internetowej www.niema.online. A więcej o spektaklu na stronie Teatru Żydowskiego. Dodajmy, że przedstawienie powstaje w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce.

Już teraz zapraszamy na rozmowę z Mariuszem Szczygłem. W poniedziałek od 10:00 będą mogli Państwo wysłuchać wywiadu z reportażystą o jego najnowszej książce „Osobisty przewodnik po Pradze”.

Fot. Maurycy Stankiewicz.

Nie ma. Reportaż Mariusza Szczygła na scenie Teatru Żydowskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera