Marek Jackowski – lider, mistyk, człowiek z pasją

Najlepiej czuł się na łonie przyrody, prowadził bogate życie duchowe, był mistrzem gitary i potrafił hipnotyzować publiczność. Biografia „Marek Jackowski. Głośniej!” pozwala poznać życie założyciela Maanamu i ponad wszelką wątpliwość udowadnia, że był jednym z najważniejszych artystów polskiej sceny rockowej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Marek Jackowski urodził się na Warmii, studiował w Łodzi, gdzie stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki, a dorosłe życie związał z Warszawą, Krakowem, Zakopanem, a także z niewielkim włoskim miasteczkiem San Marco di Castellabate. Jego niezwykła wrażliwość na muzykę, a także wytrwałość w dążeniu do perfekcji, została doceniona m.in. poprzez zaproszenie do współtworzenia zespołu Anawa, w którym śpiewał Marek Grechuta. Jak po latach wspominał Jan Kanty Pawluśkiewicz, czas, kiedy w grupie tworzyli Jackowski i Marek Ostaszewski, był najlepszym momentem w historii formacji. Ich odejście, nazwał jej „zdemolowaniem”. A odeszli, by założyć zespół Osjan, do dziś nazywany unikatowym zjawiskiem na mapie Europy. Osjan był także wyrazem mistycznych pasji Jackowskiego, który w czasach studenckich zafascynował się m.in. hipnozą.

Jednak za największe dokonanie Jackowskiego, uważa się założenie zespołu-legendy, czyli Maanamu. Jak przyznawał jeden z grających w nim muzyków, Janusz „Yanina” Iwański: „Jackowski był liderem a Kora frontmanką”.

O biografii Kory, opowiadała w Audycjach Kulturalnych Katarzyna Kubisiowska.

Choć to właśnie Kora dla wielu pozostaje twarzą formacji, to Jackowski był kompozytorem niemal wszystkich melodii, odpowiedzialnym za brzmienie Maanamu, które fascynuje kolejne pokolenia.

Historia Jackowskiego to także opowieść o poszukiwaniu domu i bliskości, a także o wewnętrznej sile, która pomagała mu pokonywać kolejne kryzysy, takie jak odsunięcie od zespołu Osjan oraz Maanam czy choroba alkoholowa, która zrujnowała jego karierę oraz życie prywatne.

W odcinku wykorzystano fragment utworu Marka Jackowskiego „W życiu trzeba zawsze wolnym być”.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Anna Kamińska, pisarka, biografka, autorka książki „Marek Jackowski. Głośniej!”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego. Zdjęcie główne: arch. Mateusza Jackowskiego.
Marek Jackowski – lider, mistyk, człowiek z pasją – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera