Kolekcja inna niż wszystkie – „Maszyneria Fajbusiewicza”

W Muzeum Komunikacji i Techniki w Szczecinie od niedawna można oglądać nową wystawę stałą, na którą składa się ponad 40 maszyn do pisania. Pochodzą z różnych czasów, opowiadają różne historie i reprezentują różne szkoły wzornictwa. Łączy je kolekcjoner, dziennikarz telewizyjny, Michał Fajbusiewicz, który swoje zbiory przekazał Muzeum.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Michał Fajbusiewicz, najszerzej znany z prowadzenia programu telewizyjnego „997”, przygodę z kolekcjonowaniem maszyn rozpoczął przypadkiem, od zakupu egzemplarza z lat 20. Korzystał z niego na początku swojej kariery telewizyjnej w latach 80. Zbiór się powiększał, pojawiały się w nim maszyny o unikatowych mechanizmach, pochodzące z konkretnych fabryk i wytwórni, egzemplarze kolekcjonerskie, a nawet zabawkowe.

Ostatecznie ponad 300 zebranych przez dekady urządzeń, Michał Fajbusiewicz przekazał Muzeum Komunikacji i Techniki w Szczecinie, pod warunkiem, że instytucja utworzy z nich wystawę stałą, która będzie dostępna dla miłośników tych urządzeń.

Tak powstała „Maszyneria Fajbusiewicza”, która pozwala zaobserwować, jak wraz z upływem czasu zmieniała się konstrukcja maszyn, ich kolorystyka i forma. Na wystawie znajdują się też współcześnie zapomniane urządzenia, np. maszyny indeksowe, głowicowe, do pisania Braille’m, do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków.

O swojej kolekcji i wystawie „Maszyneria Fajbusiewicza” w Audycjach Kulturalnych opowiedział Michał Fajbusiewicz, dziennikarz, publicysta i reżyser filmowy.

Zdjęcia: Muzeum Techniki i Komunikacji / fot. Tomasz Tarasiuk

Kolekcja inna niż wszystkie – „Maszyneria Fajbusiewicza” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera