„Etnomuzykolog w terenie. Tereny w etnomuzykologii” – najnowszy numer Kwartalnika „Kultura Współczesna”

Do tego, że muzyka ludowa czy muzyka regionów jest ogromnym skarbem, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak zastanowić się w jaki sposób powstają opracowania na ich temat i jaką pracę wykonują etnomuzykolodzy, dla których fundamentem pracy jest wyruszenie w teren. Temu zagadnieniu poświęcony jest trzeci w tym roku numer „Kultury Współczesnej”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Etnomuzykologia nie jest już wywiadem i dokumentacją, ale spotkaniem, nawiązaniem relacji, wzajemną wymianą. Badacze wyruszają więc na wieś, gdzie zachowały się tradycyjne melodie, ale też na daleką Syberię, do Malawi i na Ziemię Arnhema. Działają też w internecie w ramach wspólnot DIY.

Eksperci zaproszeni do współtworzenia najnowszego numeru „Kultury Współczesnej” w kilkunastu artykułach pomagają poznać świat etnomuzykologicznych badań. Teksty dotyczą zarówno techniki i metodologii, ale także wyzwań jakie stoją przed tą dyscypliną – zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami.

Autorzy podkreślają, że „etnowiedzę” tworzymy sami, zmniejszając dystans i stawiając na doświadczanie. Pisze o tym m.in. dr Maria Małanicz-Przybylska w swoim tekście pt. „Głębokie muzyczenie” – Refleksje o doświadczaniu terenu w etnomuzykologii”. Autorka zapoznaje czytelników z terminem muzyczenie (tłumaczenie angielskiego to music), czyli powszechnego doświadczania muzyki w codziennym życiu za pomocą wszystkich zmysłów. Pisze też o dużym znaczeniu autentyczności w badaniach terenowych.

Więcej o całym zagadnieniu dr Maria Małanicz-Przybylska opowiedziała w najnowszym odcinku Audycji Kulturalnych.

W dniach 17-25 listopada w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Środkowo-Wschodniej Eufonie, którego tematem wiodącym będą tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową. Pełny program festiwalu: https://www.eufonie.pl/program/

Materiały graficzne: NCK

„Etnomuzykolog w terenie. Tereny w etnomuzykologii” – najnowszy numer Kwartalnika „Kultura Współczesna” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera