Muzea muzeom. Pomoc dla ukraińskiej kultury

W pierwszych dniach marca z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego został powołany Komitet Pomocy Muzom Ukrainy. Jego celem jest wsparcie muzeów i instytucji kultury w zabezpieczeniu bezcennych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.

Transkrypcja podcastu do pobrania tekstu poniżej.

Podczas każdej wojny priorytetem jest bezpieczeństwo i życie ludności cywilnej, zapewnienie im warunków do życia, a także schronienia poza granicami kraju. Pomoc humanitarna trafia do obywateli Ukrainy od samego początku inwazji wojsk rosyjskich.

Wojna oznacza także ogromne straty w zakresie dziedzictwa narodowego i kultury. Aby im zapobiec i okazać solidarność z koleżankami i kolegami z Ukrainy, z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego powołany został Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy. Jego działania koncentrują się na bezpośredniej ochronie zbiorów ukraińskich muzeów oraz wsparciu placówek kultury w cyfryzacji czy zbieraniu dokumentacji świadczącej o grabieżach i zniszczeniach.

Niestety, te ostatnie już stały się faktem – wymienić można chociażby muzeum w Iwankowie pod Kijowem, w którym znajdowały się prace znanej na całym świecie ludowej malarki Marii Prymaczenko.

”Pamiętając, jakie były doświadczenia Warszawy w okresie drugiej wojny światowej, szczególnie w okresie Powstania Warszawskiego, wiemy jak ważne dla zachowania tożsamości narodowej jest ratowanie zbiorów, zabytków, wszystkiego co buduje tożsamość Ukrainy” – mówi w podcaście Anna Drozd, koordynatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzea muzeom. Pomoc dla ukraińskiej kultury – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera