Abecadło Kordegardy – „M jak muzyka”

„Wizyta w muzeum trwa określony czas. Tak jak utwór muzyczny rozgrywa się w czasie. Stąd też oba doświadczenia mają swoją dynamikę i oba doświadczenia nas angażują. (…) Tu o to chodzi, aby kierować odpowiednio naszą uwagę, aby wykorzystywać sygnalizacyjną funkcję dźwięku. (…) Muzyka wprowadza rytm, zmienia nasz sposób poruszania się. To są bardzo konkretne narzędzia w rękach kuratora wystawy.” – mówi Marta Tabakiernik, kierownik Zespołu ds. wystaw i wydawnictw Muzeum Fryderyka Chopina w rozmowie z Mariuszem Żwierko.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W kolejnym odcinku z serii “Abecadło Kordegardy” rozmawiamy o metodach organizowania wystaw muzycznych. Poruszamy m.in. temat korespondencji sztuk i synestezji na przykładzie eskpozycji:

„Widzę muzykę” – Muzeum Fryderyka Chopina (2021)
„To jest okładka płyty” – Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum (2013/14)

Serdecznie zapraszamy do słuchania!

****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

„Abecadło Kordegardy” to podróż w czasie, znaczona literami alfabetu ścieżka w stronę historii z pogranicza kultury i sztuki. To opowieść o miejscu, ale także o ludziach, którzy w symboliczny sposób zameldowali się na Krakowskim Przedmieściu pod numerem piętnastym.

Abecadło Kordegardy –„M jak muzyka” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera