List do taty

Maria Agnieszka Siwecka w dniu swoich 80. urodzin postanowiła napisać list do taty. To wyjątkowa korespondencja. Nadawca wie, że nie dotrze ona do adresata. Ojciec nie żyje. Był jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej, o czym jego rodzina dowiedziała się wiele lat po II wojnie światowej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Historię poznamy dzięki opowieści Marii Agnieszki Siweckiej, która została wyróżniona w konkursie literackim Narodowego Centrum Kultury „Listy Katyńskie”, rozpisanym z okazji 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Córka zamordowanego oficera Stanisława Wacława Siweckiego opowiada o drodze do odkrycia prawdy o losach taty, a także o tym, skąd wziął się pomysł na napisanie do niego pierwszego w życiu listu.

Wystawa, o której wspomina p. Maria Agnieszka Siwecka to ekspozycja „Niepamięci” w Kordegardzie, Galerii NCK. Mogą Państwo o niej posłuchać w naszym podcaście.

Nasz gość mówi także o wystawie listów dzieci do ojców przetrzymywanych w niemieckich obozach jenieckich. Ekspozycję można było oglądać w Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

Więcej informacji o Zbrodni Katyńskiej znajdą Państwo na specjalnym portalu NCK.

Fot. Rodzeństwo Stefania, Jerzy i Stanisław Siweccy, 1926 r., prywatne archiwum Marii Agnieszki Siweckiej.

List do taty – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera