Piosenka prawdę ci powie – K.A.S.T.A. „Peryferie”

Okładka płyty zespołu "K.A.S.T.A", na pierwszym planie znajduje się mężczyzna dresie. W tle znajduje się rozmazane światło lamp ulicznych

Sukces Pei ożywił Poznań i tamtejszą scenę, która dość paradoksalnie wiąże się z największymi konfliktami i jednocześnie z najbardziej spektakularnymi manifestami hiphopowej jedności. Za sprawą Blendu, WhiteHouse i Klanu miasto Wrocław miało swoją rapową autonomię wydawniczą, producencką, dziennikarską.

Gdy więc siły połączyło dwóch lokalnych liderów, a zarazem dwie supersilne osobowości, dolnośląski Wall-E i wielkopolski donGURALesko, uszy słuchaczy musiały zastrzyc ku zachodowi. „Peryferie” z 2002 roku to jamajska naleciałość tego pierwszego i amerykańska brawura drugiego, do tego odwołanie do uniwersalizmu Zulu Nation dobrze podsumowujące ten pozbawiony kompleksów akces do światowego hip-hopu. Wyszedł profetyczny hymn – z perspektywy 2021 roku polski rap musi imponować również tym, do których aspirował. Nawet jeśli o dawnych ideach mało kto już pamięta.

I o tym właśnie utworze w podcaście opowiada Marcin „Flint” Węcławek. W piątej odsłonie cyklu „Piosenka prawdę ci powie” dziennikarz przedstawia historię polskiego hip-hopu.

Polecamy też Państwu wysłuchanie poprzednich odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie”.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Marcin "Flint" Węcławek

dziennikarz muzyczny

Zapisz się do Newslettera