Znaki wolności – wystawa monumentalna

znaki wolności

30 sal, czyli połowa powierzchni Zamku Królewskiego w Warszawie. Na tej przestrzeni znalazło się niemal 500 dzieł sztuki, kilkaset fotografii i dokumenty archiwalne uzupełnione filmami i dźwiękiem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ekspozycja prowadzi od epopei Legionów Polskich po polityczny przełom 1989 roku. Główną osią problemową jest ujęta chronologicznie historia walki o niepodległość oraz obrona i umacnianie narodowej tożsamości. Strukturę artystyczną tworzą arcydzieła polskiej sztuki, między innymi Jacka Malczewskiego, Brunona Schulza, Zofii Stryjeńskiej i Edwarda Dwurnika, odnoszące się do konkretnych wydarzeń historycznych, ruchów społecznych i ludzkich postaw. Narratorem wystawy jest Jan Matejko, ale postrzegany przede wszystkim jako historiozof proroczo przewidujący nadchodzące zdarzenia.

Na wystawie „Znaki wolności” swoje prace prezentuje między innymi Zenona Cyplik-Olejniczak, z którą rozmawialiśmy podczas otwarcia wystawy indywidualnej „Ojcowizna” w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury w marcu tego roku.

Wystawę „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie do 31 marca 2019 roku. W listopadzie wstęp na wystawę jest bezpłatny. Przed wizytą zachęcamy do wysłuchania rozmowy z kuratorami ekspozycji, dr. hab. prof. UMK Ireną Kossowską i dr. Łukaszem Kossowskim (Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza).

Materiał graficzny: Edward Dwurnik, Trzecia zmiana, 1984, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, mat. pras.

Znaki wolności – wystawa monumentalna – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera