Flaga, bandera, herb, godło, kokarda. O symbolach narodowych dawniej i dziś rozmawiamy przy okazji wystawy plenerowej, którą można oglądać przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.

W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie brakuje okazji, by bliżej przyjrzeć się czasom międzywojennym. W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury otwiera się wystawa “Symbole Odrodzonej”. Prezentowane fotografie z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku przedstawiają sytuację, w których eksponowano barwy narodowe. – Chcieliśmy wrócić do tych momentów, kiedy nasza niepodległość była dopiero co odzyskana i sposobów, w jakie funkcjonowały te symbole narodowe w przestrzeni publicznej, może nazwijmy ją czasami półprywatną – mówi kuratorka wystawy, Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz. Na ekspozycji znajdziemy między innymi fotografię Miss Polonii Amerykańskiej z 1931 roku, która płynie statkiem do ojczyzny swoich przodków oraz Stanisława Hausnera, pierwszego Polaka, który parokrotnie próbował samotnie przelecieć nad Atlantykiem.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego i prywatnych zbiorów Jacka Nowaka. Można je oglądać do 4. czerwca.

Wystawa “Symbole Odrodzonej” jest częścią tegorocznej kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury i Grupę LOTOS. Jej celem jest rozpowszechnianie wiedzy o symbolach narodowych. Bo choć wiemy, jakie kolory ma polska flaga, to zdarza się, że mylimy ją z banderą. – Na terenie kraju używamy flagi biało-czerwonej bez herbu. W ustawie jest podane, że to jest godło, ale orzeł na tarczy herbowej to jest herb – tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, Krzysztof Jasiński. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że na fladze nie powinniśmy umieszczać żadnych napisów. – Ja to miałbym pewien pomysł, żeby zachować jedno i drugie, żeby były eksponowane barwy narodowe no i także ten napis, miasto, z którego pochodzą ci kibice – podpowiada wiceprezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, Andrzej Bebłowski.

O wystawie “Symbole Odrodzonej”, prawidłowym eksponowaniu barw narodowych oraz historii naszej flagi i herbu rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych. Zapraszamy do słuchania.


Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

RSS