Pomnik, który nigdy nie powstał

Gigantyczna statua marszałka Piłsudskiego miała stanąć na tle jeszcze większego łuku triumfalnego. Historię projektu pomnika przygotowanego przez Ivana Meštrovicia opowiada wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Łuk miał mieć pięćdziesiąt metrów wysokości. Figura marszałka na koniu – dwadzieścia pięć. Całość usytuowana na Placu Na Rozdrożu w Warszawie miała być dobrze widoczna również z drugiej strony Wisły. To założenie chorwackiego rzeźbiarza, Ivana Meštrovicia, który w 1938 roku zgodził się wziąć udział w konkursie na pomnik Józefa Piłsudskiego. Jego projekt miał duże szanse na realizację, ale prace przerwała II wojna światowa, a powojenna sytuacja polityczna w Polsce uniemożliwiła powrót do tego pomysłu.

W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury trwa wystawa „Ivan Meštrović/Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika”, na której prezentowany jest gipsowy model, który w lipcu 1939 roku rzeźbiarz przysłał z Zagrzebia do Warszawy oraz zachowane rysunki, projekty i archiwalne zdjęcia. Wystawę można oglądać do 25 listopada.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorką ekspozycji, Ewą Ziembińską z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Pomnik, który nigdy nie powstał – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera