Poprzednie stulecie upłynęło pod znakiem przemian – politycznych, militarnych, gospodarczych i społecznych. Zmieniała się także moda, niemal z dekady na dekadę. Kobiety skracały spódnice i włosy, zrzucały gorsety i zamiast sukienek wybierały spodnie. Za nowymi trendami podążały także Polki, choć często musiały je dostosowywać do swoich ograniczonych możliwości. O tym, jak sobie z tym radziły, opowiedziała mi vlogerka i miłośniczka stylu vintage, Karolina Żebrowska.

Karolina prowadzi bloga Domowa Kostiumologia i kanał w serwisie YouTube. Rozprawia się tam z mitami, które narosły wokół mody vintage. Na początku zeszłego roku nagrała film, w którym pokazuje, jak zmieniała się polska moda (LINK). A kilka tygodni temu w wydawnictwie Znak ukazała się jej książka „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, która była pretekstem do nagrania tego odcinka.

W rozmowie wspominamy między innymi o przedsiębiorstwie Moda Polska, które odegrało dużą rolę w przenoszeniu paryskich trendów nad Wisłę. Poświęciliśmy mu jeden z poprzednich odcinków Audycji Kulturalnych (słuchaj o Modzie Polskiej w Audycjach). Moda była także hasłem w Kulturalnym Alfabecie Niepodległości (posłuchaj odcinka). A rekonstrukcją mody z pierwszej połowy XX wieku zajmują się członkinie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”, z którymi spotkałam się jesienią zeszłego roku (posłuchaj o rekonstrukcji).


Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

RSS