Polska szkoła książki obrazkowej – Anita Wincencjusz-Patyna

Butenko, Wilkoń, Tomaszewski i Stanny to klasycy polskiej ilustracji. O tym, że ich prace nadal inspirują młodych artystów, można się przekonać, uważnie przeglądając „Polską Szkołę Książki Obrazkowej”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Książka obrazkowa to taka pozycja, w której ilustracja nie jest jedynie dopełnieniem tekstu, ale stanowi wraz z nim spójny przekaz, a czasem nawet zupełnie go zastępuje. To całościowo zaprojektowane piękne przedmioty osadzone w tradycji grafiki książkowej. A tradycja ta wciąż jest żywa w twórczości współczesnych młodych ilustratorów. Doskonale widać to w zestawieniach przygotowanych przez autorki publikacji „Polska Szkoła Książki Obrazkowej” wydanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. 

Małgorzata Cackowska, Anita Wincencjusz-Patyna i Grażka Lange zestawiły ze sobą projekty wybranych rozkładówek książek twórców starszego i młodszego pokolenia. Kluczem doboru były powiązania stylistyczne, treściowe, fabularne i koncepcyjne. Pokusiły się także o analizę możliwych interpretacji zaistniałych dialogów. W drugiej części książki umieściły biogramy artystów oraz przykłady zaprojektowanych przez nich książek. To nie tylko świetne opracowanie popularno-naukowe, ale też po prostu bardzo dobrze zaprojektowana i pięknie wydana publikacja.

W swojej pierwotnej odsłonie książka zatytułowana była „Look! Polish Picturebook!” i przygotowana została w języku angielskim dla badaczy i artystów spoza granic Polski. Towarzyszyła jej wystawa kolekcji książek i ekspozycja wybranych ilustracji, którą w 2016 roku można było oglądać na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o „Polskiej Szkole Książki Obrazkowej” z jedną z jej autorek, Anitą Wincencjusz-Patyną.

Polska szkoła książki obrazkowej – Anita Wincencjusz-Patyna – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera