Napoleon fotografii w Domu Spotkań z Historią

Autorem tytułowego określenia był Antoni Słonimski. A mówił tak o Marjanie Fuksie, założycielu pierwszej polskiej agencji fotograficznej i nietuzinkowym Warszawiaku. Tę postać warto poznać bliżej. Fotografował rewolucję w roku 1905, ostatnie lata I wojny światowej, wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy i sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. Dokumentował słynne skanadale epoki i codzienne wydarzenia kryminalne. Ukrywał się przed policją, poświęcał dla sprawy, a jego przygód starczyłoby na kilka ciekawych życiorysów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Tę barwną postać przybliża wystawa „Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP”, którą do 25 lutego można oglądać w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Składają się na nią między innymi zdjęcia grupowe i portretowe wykonane w atelier agencji, wycinki z ówczesnej prasy, materiały dotyczące polityki, historii Polski i życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym oraz aparaty z epoki. O Marjanie Fuksie i realiach jemu współczesnych fotoreporterów opowiada nam pomysłodawca i kurator wystawy Krzysztof Wójcik.

Fot. Marjan Fuks, Poznań, 1924. Kolej elektryczna w zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej na Jeżycach. Ze zbiorów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej

Napoleon fotografii w Domu Spotkań z Historią – transkrypcja podcastu

Warszawa, 3. maja 1916. Marjan Fuks wyjeżdża na obchody 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Fot. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, fotograf nieznany (prawdopodobnie jeden z braci Marjana Fuksa).
Warszawa, 26. listopada 1930. Fotoreporterzy warszawscy przy pracy podczas posiedzenia Sejmu. NAC
Warszawa, skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, widok od strony północno-zachodniej. Po prawej, na willi Marconiego, widoczny szyld zakładu Marjana Fuksa. Fot. ze zbiorów Krzysztofa Wójcika.
Warszawa, sierpień 1920. Ochotnicy na wojnę polsko-bolszewicką na ulicy Białostockiej w drodze na dworzec kolejowy. Fot. ze zbiorów Krzysztofa Wójcika.
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera