Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce

Matki Boskiej Gromnicznej, Jagodnej, Siewnej… Świąt związanych z Marią z Nazaretu jest w ludowym kalendarzu kilkadziesiąt. Odpowiadające im wizerunki prezentuje Państwowe Muzeum Etnograficzne.

Na nową wystawę czasową w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie składają się ludowe rzeźby Maryjek z kolekcji Elżbiety Zajdel. Kolekcji, która rozpoczęła się bardzo niewinnie – od starej ludowej rzeźby znalezionej na targu staroci. Niedługo potem dołączyła do niej kolejna, która miała być częścią odtwarzanej kapliczki. Teraz pani Elżbieta ma takich Maryjek około 500. A za każdą z nich kryje się nie tylko historia danego przedstawienia Matki Boskiej, ale też rzeźbiarza, który je wykonał.

Wystawa „Magnificat” jest wyjątkowa również ze względu na swoją formę. Rzeźby układają się w ludowy kalendarz maryjny. Nie są też eksponowane w oddzielnej sali. Można je podziwiać w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku, narzędzi i wyrobów rzemieślniczych z XIX i XX wieku, które składają się na stałą ekspozycję „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego”.

Wystawę „Magnificat. Ludowy kalendarz maryjny w Polsce” można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie do 1 kwietnia 2018 roku.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z właścicielką kolekcji, Elżbietą Zajdel oraz kuratorem wystawy, Pawłem Matwiejczukiem.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera