Styl życia w PRL – Agata Szydłowska

agata szydłowska

„Przyjaciółka” uczyła mieszkanki wsi czytać, magazyn „Kobieta i Życie” podsuwał praktyczne porady, „Przekrój” doradzał w kwestii manier, a w „Ty i Ja” często pokazywano to, czego mieć się nie dało. W tym odcinku podcastu Agata Szydłowska rozmawia ze mną o peerelowskich czasopismach.
Wymiana elit, szybkie awanse społeczne, emancypacja kobiet i żelazna kurtyna. W takich realiach powstawały w PRL-u czasopisma, które możemy określić mianem lifestyle’owych. Agata Szydłowska opisała je w książce „Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL”, wydanej przez Wydawnictwo Muza SA. Wspólnie sprawdzamy o czym pisały, a jakich tematów starały się unikać.
W rozmowie wspominamy także o Modzie Polskiej, o której możecie posłuchać w tym odcinku Audycji Kulturalnych.
 Zdjęcie: mat. pras.

Styl życia w PRL – Agata Szydłowska – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Warto jednak pamiętać, że nie tylko moda i maniery kształtowały styl życia w tamtych czasach. Istotnym elementem były także meble, które stały się symbolem awansu społecznego, jak również ilustracją niedoborów gospodarczych tamtego okresu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów wystroju wnętrz PRL-u były tzw. „meblościanki”, które dominowały w większości polskich domów. Pomimo swojej zwyczajności, meblościanka była symbolem luksusu, oznaką posiadania „własnego kąta”. Projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, dawały możliwość przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, często były też jedynym miejscem do przechowywania książek, co mogło wpływać na popularność czytania i dostęp do wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera